יום רביעי, 29 באפריל 2015

זכויות ניצולי שואה - מה מגיע לכם?

שואת העם היהודי היא האירוע הנורא ביותר בהיסטוריה היהודית והאנושית
שואת העם היהודי מתוארת היטב באינספור מילים שנכתבו על גבי אינספור דפים באלפי ספרים ואתרי אינטרנט. לא נוכל להוסיף עוד דבר על האירוע הנורא ביותר בהיסטוריה של העם שלנו ושל המין האנושי בכלל, שש שנים בהן הושמדו במנגנון רצחני, שיטתי וחסר רחמים שישה מיליונים מבני עמנו. ששת המיליונים הללו השאירו אחריהם רק מאות אלפים, שאנחנו מכירים בתור ניצולי השואה או שורדי השואה, ומרביתם מצאו את מפלטם במדינת ישראל הצעירה שקמה כשלוש שנים לאחר תום המלחמה.

אותה המדינה הצעירה היא גם זו שחתמה בשנת 1952 על הסכם השילומים עם מערב גרמניה, במסגרתו הועברו לישראל שלושה מיליארד מרקים, ומוסדו הפיצויים והזכויות שאנו מכירים כזכויות ניצולי שואה, תחום שרלוונטי מאוד ונמצא במרכז השיח הציבורי גם בימינו.
פיצויים וזכויות ניצולי שואה בארץ ובחו"ל

על החוקים והזכויות שתחת המטרייה של זכויות ניצולי שואה

  • שנים ספורות לאחר הסכם השילומים, נחקק החוק לנכי רדיפות הנאצים, שקובע את מעמדם של ניצולי השואה וזכויות ניצולי שואה על סיוע כלכלי חודשי והטבות בתשלום חשבונות ובקניית מוצרים בסיסיים. הסיוע הכלכלי החודשי נקבע בהתאם להחלטה אישית לכל ניצול, אותה מקבלת הרשות לזכויות ניצולי השואה, על סמך ועדה רפואית שנערכת לכל ניצול.
  • החוק הישן התייחס אך ורק לניצולים שנכנסו תחת הסכם השילומים, משמש מי שעלה לארץ עד שנת 1953. הניצולים שעלו לאחר מכן נשארו בידיים ריקות עד שנת 2007, עת נחקק החוק להטבות לניצולי השואה, שקבע גם עבורם סיוע חודשי של יותר מ-1,000 ₪, עם סיוע של 600 ₪ נוספים בתלושי מזון.

אם הביורוקרטיה מעכבת את ההכרה בזכויות שמגיעות לכם, פנו לעזרה מקצועית

זכויות ניצולי שואה הן זכויות בסיסיות שכל מי ששרד את התופת צריך לקבל וראוי שיכירו בו במהירות האפשרית. עם זאת, אנחנו מכירים את הנפשות הפועלות והביורוקרטיה הכרוכה בהכרה כניצול שואה שזכאי להטבות אלה יכולה להיות מתישה ומסובכת עבור מי שלא מתמצא בה.

לכן, אם אתם או בני משפחתכם זקוקים לסיוע בוועדות, האישורים והטפסים השונים, אל תהססו לפנות לסיוע משפטי מקצועי שתחום עיסוקו הוא זכויות ניצולי השואה וההכרה בהן.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה